Ta maleńka wysepka ma zaledwie 0,3 km2, jej długość to 1800 m, a szerokość maksymalna to tylko 380 m. Zamieszkuje ją niespełna 60 osób. Tabarca to w rzeczywistości mały archipelag, który składa się z kilkunastu wysepek, nie zamieszkanych na stałe, m.in.: Islote de la Nao, Islote de la Galera, Punta del Bol, Bajo de la Nao, Escull Forat i Escull Roig. Na wyspie nie ma samochodów, zwiedza się ją pieszo, można ją obejść w 20 minut. Tabarca podzielona jest na dwie części: wschodnią – niezamieszkaną, pełną bujnej roślinności wydmowej i lęgowisk ptaków oraz zachodnią, gdzie zobaczymy dawną architekturę i prawdziwe życie mieszkańców wyspy. Znajdują się tutaj również liczne bary i restauracje, serwujące tradycyjne dania. W pobliżu portu mieści się muzeum Museo Nueva Tabarca, prezentujące historię wyspy i jej mieszkańców.

W części niezamieszkanej znajduje się stara latarnia morska, cmentarz oraz ruiny fortu.

Nazwa Tabarca pochodzi od liguryjskich osadników, którzy przybyli tu w XVIII wieku z tunezyjskiej wyspy o tej samej nazwie.

Tabarca przez długi czas stanowiła kryjówkę dla piratów atakujących Costa Blanca.

W 1986 r. Tabarka, z uwagi na występujące tylko tutaj gatunki ryb, krabów i koralowców, uzyskała status rezerwatu marynistycznego. Ten  podwodny Park Przyrodniczy to gratka dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Podwodną faunę i  florę można podziwiać również  z pokładu łodzi ze szklanym dnem.

Na wysę można dostać się promem, speedboatem czy też łodzią ze szklanym dnem z miejscowości Santa Pola, Alicante, Torrevieja i Benidorm. Najbliżej jest z Santa Pola – 8 km, a rejs trwa ok 30 minut.

Tabarca, Hiszpania
Stara latarnia morska na wyspie Tabarca.
Tabarca, wybrzeże Costa Blanca, Hiszpnia.
Latarnia morska, Tabarca.
Tradycyjna architektura wyspy Tabarca
Tabarca, Hiszpania.
Na wyspie Tabarca znajdują się liczne lęgowiska ptaków.
Zachodnia część wyspy Tabarca, Hiszpania.
Wyspa Tabarca, część zamieszkana.
Zachodnia część wyspy Tabarca

Login

Register

terms & conditions